Proč se zúčastnit?

Proč se zúčastnit, aneb povídání o té nejlepší akce léta.

Cyklojízda je jedinečná příležitost, jak začít léto opravdu ve velkém. Tato akce totiž splňuje všechny požadavky pořádné letní akce a v mnohém je přesahuje! Noví kamarádi, sport, pivo, koupání v pískovně, přespávání pod širákem (nebo v úkrytu úžasného amfiteátru), grilování, kytary a to všechno jako předkrm před Rock for People.

amfiteatr

V dalších řádcích Ti z pohledu účastníka i organizátora popíšu, jak zhruba cyklojízda probíhá, ale každý ročník nám zatím vždy přinesl nějaké neočekávané překvapení a věřím, že letos tomu nebude jinak. Tím se každý ročník stává tak výjimečný.

Ačkoliv se to nezdá, plánování začíná už skoro půl roku před samotným festivalem, tudíž se určitě nemusíš bát nějakých závažných zádrhelů. První, co se přímo dotkne účastníků je registrace. Vyplněnou přihláškou zde na webu se dostáváš na kolo. Součástí přihlášky je i výběr jídla v Českobrodské restauraci, jež máme roky ověřenou. Budeme tam mít speciální rezervaci a také zvýhodněné menu s minimálně dvěma výběry (účastník si platí sám, až na místě). V přihlášce bude také výběr velikosti speciálního cyklojízdního trička. Ale o tom později. Přihlášení na cyklojízdu je v podstatě jediná povinnost do samotného výjezdu, kterou prostě udělat musíš. A při samotné jízdě už přichází jen nutnost dbát na bezpečnost, poslouchat naše organizátory a náležitě si to vše užívat.

Ještě před samotným datem cyklojízdy doporučuji sledovat naší FB stránku Cyklojízda na Rock for People (official). Tam totiž můžeš narazit na super soutěže (půjčení kola RockMachine od našeho sponzora Cyklomax), motivační obrázky a články, výběr hudby, které zazní na festivalu, doporučené seznamy co si sbalit a tak dále. Nejdůležitější informace jako třeba přesný čas a místo odjezdu Ti přijdou i na email, který zadáš v přihlášce.

Pozdrav od The Subways

A teď už vyrazme na cestu!

V neděli 2.7. ráno kolem deváté se sejdeme na parkovišti za McDonald na Černém mostě. To je dostatečně velké, abychom se tam vešli všichni i při naplněné kapacitě 50 účastníků i s dodávkou na bagáž. Až se všichni najdeme a na seznamu účastníků budou všichni odškrtáni, proběhne tradiční instruktáž od skvělého organizátora Páji, velké podepisování podmínek pro účast a bezpečnost, nakládání veškeré bagáže do doprovodné dodávky a samotný výjezd. Bagáž nám bude odvezena dodávkou do Kolína, místa přespání, a pak až do festivalparku. Na kolo tedy doporučuji jen sváču, pití a pár serepetiček, bez kterých nemůžeš žít, protože do svého batohu budeš mít v Kolíně neomezený přístup.

S popisem trasy Tě zaprvé zatěžovat nechci a za druhé to je vlastně překvapení. Každopádně trasa je vedená příjemnými, co nejméně frekventovanými cestami. Nemineme lesní cesty, polňačky, menší silničky, naopak se budeme vyhýbat frekventovaným silnicím. Z vlastní zkušenosti doporučuji crossové kolo, v terénu se udrží a na silnici nebrzdí. Takovou kuriozitou je pravidelný účastník na skládacím kole, takže žádný výmluvy, že je tvoje kolo nevhodné.

První den se zastavíme v Českém Brodě na výše zmíněný oběd a až v klidu dojíme, vyrazíme do Kolína, abychom po příjezdu stihli vybalit plavky z batohů a vyrazili k nedaleké pískovně. Již cestou do Kolína nás ale často potkávají komplikace, v jejich řešení jsme ale mistři! Velkou žízeň uhasíme jedním (nealkem), píchlé duše zvládáme za minutku, případné zranění ošetříme raz dva, popřípadě na chvíli odpočinku naložíme lazary do dodávky.

V neděli večer přichází pomyslný hřeb cyklojízdy, ale pozor, nepřeceň svoje síly! Opilce dodávka druhý den neveze, Ti si povinně i s opicí za krkem vyšlápnou. Po hrátkách v pískovně přichází na řadu grilovačka, kterou zajišťují organizátoři (hrozně rádi se necháváme chválit). Bude dost masa, zeleniny, pečiva a nápojů, které nám dodává Staropramen (lobujeme za pivo, občas dostaneme i radlery atp.). Kdyby někomu pivo nestačilo, hned vedle Kmochova ostrova je výborně zásobený Kaufland. A ten, kdo přinese něco ze své zahrádky, bude za poloboha. Začíná se hrát a zpívat, tančit a veselit se. Hlavu lze složit opravdu kamkoli, pod zastřešeným amfiteátrem se schováme i před nepřízní počasí. Ale na spánek zpravidla dochází až v pondělních hodinách, nehledě na únavu, která se začne hlásit o slovo při dojezdu do Kolína. Jídlo, koupačka a zpěv dobijí baterky i největšímu spáčovi.

koupani

Rána bývají krušná, to nebudu lhát. Ale představa, že za pár hodin už budeš na festivalu, to je ten důvod, který Tě donutí posadit otlačený zadek na kolo a vydat se na cestu dál. Zrovna minulý rok jsme se po hromadné dohodě stavili po cestě na polévku a zmrzlinu a hned nám bylo hej. Tímto chci poukázat, že se vážně nejedná o nějaký zběsilý cyklistický závod, ale pohodové dopravení se na fesťák.

Příjezd do areálu Hradeckého letiště bývá velkolepý. Ujeli jsme přeci kolem 130 km, byli jsme ekologičtí, udělali něco pro své tělo ( rozcvička svalů a jater) a to chce aplaus. Pojedeme v cyklistickém tričku, které si rozdáme v Kolíně ( nebo už v Praze :)) a v peletonu za pořádného cinkání zvonků projedeme až k úschovně kol. Tam na nás tradičně čekají fotografové, protože všichni účastníci cyklojízdy jsou okamžitě celebritami!

Tam to ale nekončí. Kola si bezplatně uložíme v úschovně, odkud si je během festivalu můžete kdykoli vyzvednout a zase vrátit, což se hodí na cesty k rybníku, do Hradce do aquaparku či obchodu. V úschovně už na nás bude čekat vyložená bagáž z dodávky, takže s koly uděláme takový výměnný obchod.

V tento moment pro tebe existují dvě možnosti. Buď jít svou cestou a na ostatní cyklisty v průběhu festu jen tak mávat, ale doporučuji něco úplně jiného. V klasickém kempu pro nás bude připravené ohrazené místo s luxusní výměrou na počet stanů, zpravidla na logisticky praktickém místě (ideálně daleko od vchodu i sociálek). Kolem párty stanu si postavíme naše stany, takže se vytvoří bezvadné místo k nočnímu hraní na kytaru, odpolednímu válení, či společné snídani. Tím, že zůstaneš s námi, máš jistou partu na jakýkoli koncert, protože se vždycky najde někdo, kdo chce jít zrovna tam, kam ty. Společně chodíme k rybníku, do aquaparku, hrát volejbal, soutěžit do Božkov stanu, no zkrátka s partou se to na festivalu lépe táhne.

party stan

Na konci festivalu už se každý dopravuje domů sám, vždycky se ale najde skupina, která jede společně vlakem do Prahy. Může se zdát, že s kolem a krosnou se nedá na nádraží dostat, ale věřte, že ano. A už jsme se zkoušeli dopravit na kolech i nacpat se do taxíku. Jde vše!

Jako třešnička na dortu jsou pravidelné srazy cyklojízdníků během roku.

Těšíme se!

Monika